galgo v nouzi
španělsko

Galgo v nouzi

GALGO ESPAŇOL

Španělský galgo

Pro zájemce o adopci galga se pokusíme přiblížit povahu galgů tak jak ji známe my, kteří již své galgy máme na svých gaučích...

Původně se využíval jako pes lovecký, především k lovu zajíců, lišek a i divokých prasat. K tomuto účelu se využívá i nyní.
Bohužel ve Španělsku mu často bývá odměnou za dobrý lov smrt. Tak jako všude ve světě, jsou slušní chovatelé tak i ve Španělsku jsou slušní lovci. Bohužel jich není mnoho, takže dnes můžete díky adopci vidět španělské galgy i u nás, na fotografii jsou dva galgí adopťáčci.
Jíž brzy bude spuštěn nový web na podporu těchto nádherných psů, a věřím, že díky adopci jich najde domovy v Čechách mnohem víc.
Španělský galgo je pes větší velikosti, má dlouhou štíhlou hlavu a délka trupu je o něco větší než výška v kohoutku. Je to klidný pes, který je velmi přáleský. Při lovu se projevuje jeho temperament a živost. Je to aktivní pes který potřebuje dostatek pohybu. Je oddaný svému pánovi, kterého velice miluje.
Jeho srst je hustá, jemná, krátká a hladká. Existuje varieta s polodlouhou, drsnou srstí.
Varieta s polodlouhou drsnou srstí vykazuje odlišnou drsnost a délku srsti, i když srst vždy stejnoměrně pokrývá celé tělo, vzniká vous na horním pysku, na tvářích, huňatých obočích a chocholce.

Galgo je velmi jemný, milý společník, který si celkem rychle zvykne na pohodlí, které mu doma vytvoříte. Až se nechce věřit, že tento úžasný chrt možná ještě před pár týdny běhal po španělských lesích a jeho úkolem byl lov. Galgo kterého jste si vybrali bude vděčný za svůj domov, za svého pána a bude se snažit splnit vám vše, co po něm žádáte.
Galgo je taktéž velmi vnímavý a učenlivý, velmi dobře se cvičí. Ve Španělsku obvykle žije ve smečkách, ve kterých vládne jasná hierarchie, kterou je zvyklý dodržovat. Proto je u galgů důležité důsledné vedení, musí se jim jasně nastavit pravidla a hranice, kdy Vy určíte, co je správně a co není, a nic mezi tím neexistuje. Oproti greyům jsou povahově trochu „drsnější“, více se snaží prosadit svoji vůli, což je dáno právě životem ve smečce.
Jak jsem již uvedla, galgo je smečkový pes, proto mu většinou nedělá problém sdílet domácnost s jiným pejskem, naopak jeho společnost přivítá. Celkem rychle si zvykne i na jiná domácí zvířata a respektuje je, z počátku je samozřejmě potřeba ho s ostatními zvířátky seznámit pod dozorem a s náhubkem. Několik galgů prošlo i mým dočasným domovem a u žádného jsem nezaznamenala problém se socializací a začleněním do smečky mezi greye a naháčky
Spousta z nich žije rádo i s kočičkami, či papoušky.

Galgo je také pes veselý, hodně hravý, k lidem velmi vstřícný, ale nikoli vlezlý, plný života, je to osobnost, ale není svéhlavý. Psi občas mohou být poněkud ostřejší, jejich výzva ke hře může někomu neznalému připadat jako agrese. Chování galgů je celkově takové živelné. Vše projevují s velkou vervou a chutí, jak svoji nelibost, tak také svoji náklonost, oddanost a lásku.
Dá se směle říci, že galgové mají smysl pro humor, jsou to „kašpárci“, kteří za pamlsek a pro Vaši radost udělají téměř nemožné. S galgem se v žádném případě nebudete nudit.

Občas mají galgové sklon k žárlivosti na osobu, kterou milují. Velmi si totiž cení pohodlí a komfortu, který jim poskytne adoptivní rodina, na to ze Španělska nejsou zvyklí a tento svůj komfort a milovaného páníčka jsou připraveni bránit a hlídat.

Galgo je pes velmi odolný, houževnatý a vytrvalý, co má rád dlouhé procházky a běh, taktéž si ale rád zalenoší na gauči.
Galgové a chrti všeobecně jsou obzvlášť citliví k extrémním teplotám, protože mají na těle jen velmi málo tuku. Proto je galgo pes nevhodný pro chov venku, může být chován pouze v bytě.
Na co ovšem nesmíme zapomínat je to, že galgo je a vždy bude lovec. Co to znamená? Bude respektovat a milovat vás, vaší smečku, ale jeho lovecké pudy vůči ostatním zvířatům jsou tak silné, že svého galga budete muset vždy při procházkách mít na vodítku. Pro galga vidícího v dálce srnu, či zajíce je to pokyn k lovu, byl k tomu veden a neví, že vy to po něm už nevyžadujete. Když pominu fakt, že srnu či zajíce zcela určitě dožene, nemohu pominout, že hrozí zranění, či zaběhnutí psa.

Galgové, kteří přijíždějí poté co jsou zachráněni před smrtí a zařazeni do adopčního programu mohou samozřejmě být trošku vystresovaní, nedůvěřiví ale to vše u nich pomine když zjistí, že jsou milováni, že mají své místo po vašem boku. Galgo s Vámi bude rád jezdit autem, na dovolenou, rád bude absolvovat návštěvy i restaurací a vždy v něm budete mít hrdého, klidného a vyrovnaného společníka.

Dovolím si citovat Moniku majitelku již druhého adoptovaného galga :
" potom když poznáš povahu galgů, oni jsou tak jiní, tak jim buď naprosto propadneš... nebo neporozumíš.... nic mezi tím není"

 

Pomoc španělským chrtům Galgo Espanol.